Kardiológia szekció

A mozgás hatása a kövérségre, a kövérség hatása a mozgásra a vérkeringés “szemével”

Havasi Katalin1, Katona Márta2, Bereczki Csaba2

1 CSMEKHM, Hódemezővásárhely
2 SZTE Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermek-Egészségügyi Központ

havasi.katalin.eva@gmail.com

 

Bevezetés

A túlsúly az élet szinte minden területét befolyásoló, egyre több gyermeket érintő, és egyre fiatalabb felnőtt korban súlyos következményes betegségekkel társuló állapot melyet a WHO „járvány” –á nyilvánított.

 

Módszer

10 éven át együttesen mértük és elemeztük az iskolai egészségprogram hatását a város teljes diákpopulációjának túlsúly, a vérnyomás és az állóképesség változására.

 

Eredmények

A fentiek együttes elemzését indokolja, hogy a BMI erős szignifikanciát mutat (p< 0,001) a testalkaton túl a nyugalmi, a terheléses és a megnyugvási pulzus és vérnyomás értékekkel, a fizikai teljesítőképességgel és még az egyensúlyérzékkel is, utóbbi (p<0,05) szinten.

 

BMI és terhelésesRR: Az emelkedett nyugalmi szisztolés vérnyomású diákok fele túlsúlyos (50%), de fizikai terhelés után mérve, csak harmada (35%)! Az obez diákok terhelés utáni diasztolés vérnyomás értéke kevésbé tér el a normál alkatúakétól, mint a terhelés utáni szisztolés vagy a nyugalmi érték.

SRR terhelés: Jó hír, hogy a terheléses érték közelít a normál, azonos korú populációhoz, és terhelésre kisebb emelkedést látunk, mint a normál vérnyomású és testtömegű populációban, de terhelés után 10 perccel a többség RR visszaemelkedik. (Freguson study: azoknak nagyobb a kockázata későbbi hipertónia betegségre, akinek magas a megnyugvási értéke.) Ezek alapján a leginkább veszélyeztetett csoport: Túlsúlyos + magas nyugalmi RR + magas megnyugvási RR érték együttes jelenléte.

Terheléses pulzus: A túlsúly gyakran együtt jelentkezik emelkedett nyugalmi pulzusszámmal. A terhelés utáni 1. percben mért pulzusszám viszont alatta marad a korosztályos normál testtömegű átlagnak. Terhelés hatására a vérnyomáshoz hasonlóan kisebb az emelkedés mértéke, de megnyugvás után ismét magasabb pulzusszám jellemzi a túlsúlyos populációt.

MET: További független rizikófaktor a rossz terhelhetőség. Ennek megítélésére használjuk a kardiorespiratorikus próba sebesség értékét, az ezzel arányos kalkulált metabolikus együtthatót (MET), de pontosabb képet kapunk az elvégzett munka számításával, mely figyelembe veszi a testtömeget is. A túlsúlyos gyerekek rosszabb kardiopulmonális teszt eredményéhez átlagban nagyobb elvégzett munka tartozik.

Az „elhízás járvány” megállítható

Heti 2 X 45 perc többlet mozgás eredményeként a populációs obezitás trendvonal csökkenő tendenciát mutat 5 év tekintetében.

Direkt CVD hatás

Azonnali: Nem jelent a fizikai erőfeszítés jelentősen nagyobb megterhelést a túlsúlyos diákoknak a normál testtömegűekhez viszonyítva.

Hosszú távú: A populációs nyugalmi vérnyomás 5 Hgmm-es csökkenése a vizsgált periódusban 25%-os stroke és 18%-os AMI mortalitás kockázat csökkenést prognosztizál.

 

Következtetés

1. A túlsúly, a vérnyomás és az állóképesség komplex elemzése a populáció szintű egészségváltozás jó indikátora, alkalmas az intervenció eredményességének mérésére.

2.  A túlsúly és a hipertónia emelkedésének világtendenciája megfordítható.


Rögös az út a diagnózisig

Kálmán Andrea, Simon Kornélia, Simon Gábor

Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktatókórház, Székesfehérvár

akalman@mail.fmkorhaz.hu

 

Bevezetés

Az irodalmi adatok alapján a gyermekkori trombózisok incidenciája az elmúlt évtizedben emelkedő tendenciát mutatott, melyet az Osztályunkon kezelt esetek halmozódása is alátámaszt. Munkánkban feldolgoztuk és elemeztük az elmúlt 9 hónapban kezelt tromboembóliás betegeink kórtörténetét.

 

Beteganyag

Osztályunkon 2015. augusztus – 2016. április között 5 beteget kezeltünk tromboembóliás megbetegedés miatt. Életkori és nemi megoszlás: 4 hónapos, 14 és 15 éves leányok, két 17 éves fiú.

 

Eredmények

A trombózisok lokalizációja: v. subclavia, v. axillaris, v. brachialis, alsó végtagi mélyvénák, agyi sinus és jobb pitvar. Szövődményként 2 esetben tüdőembólia alakult ki. Egy betegünk, akit kiterjedt sinus trombózissal kezeltünk, majd speciális intézetbe helyeztünk, uralhatatlan intracraniális nyomásfokozódás miatt exitált. Etiológiai tényezők: három esetben pozitív családi anamnézist, közülük egy betegnél Leiden heterozigóta pozitivitást találtunk. Egy-egy esetben fokozott fizikai terhelést, Paget-Schroetter szindrómát, Hickman kanülhöz történő társulást és friss Mycoplazma pneumoniae fertőzést igazoltunk, mint lehetséges kiváltó okot.

 

Összefoglalás

Az előadásunkban bemutatott valamennyi gyermeknél tudtunk trombózis kialakulására hajlamosító tényezőt igazolni. Érdekesség, hogy 3 betegünk családjában fordult elő tromboembóliás megbetegedés, de eddig közülük csak 1 gyermeknél igazolódott öröklött trombofilia. Trombózis kialakulásához a genetikai faktorok mellett egyéb tényezők együttes hatása is szükséges. Tekintettel arra, hogy a szervezetben bárhol kialakulhat vérrög, és a lokalizációtól függően heterogén tüneteket okozhat, differenciál diagnosztikai szempontból mindig gondoljunk rá!


Gyermekkori szívtranszplantáció szövődményei - 9 éves tapasztalat összegzése

Kis Éva, Vilmányi Csaba, Szabó Adrienn, Szatmári András, Ablonczy László

Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet, Gyermekszív Központ, Budapest

kiseva.mail@gmail.com

 

Bevezetés

A gyermekkori szívtranszplantáció hosszútávú eredményeit a szövődmények határozzák meg. 2007-ben gyermek szívtranszplantációs (HTX) program indult Magyarországon, Budapesten. Munkánk célja a gyermekkori HTX szövődményeiről szerzett tapasztalataink összegzése.

 

Betegek, módszerek

Centrumunkban 2007 óta 31 gyermeknél történt HTX. Életkoruk a HTX idején átlagosan 7,1(5,7) év volt. Hét beteg (btg) igényelt eszközös keringéstámogatást a HTX előtt. A kezdeti immunszpresszív terápia tacrolimus és mycophenolat kombináció volt. A gyermekek 2-6 hetente jártak kontroll vizsgálatra, az utánkövetési idő átlagosan 3,4(2,1) év volt.

 

Eredmények

Az infekciók, a gasztrointesztinális (GI) és a hematológiai betegségek voltak a meghatározó szövődmények. A fertőzések a következőek voltak: Clostridium difficile asszociált hasmenés 4 btg, CMV fertőzés 4 btg, enyhe, de rekurráló felső légúti infekciók 4 btg, súlyos gombafertőzés 1 btg, letális szívizomgyulladás 1 btg. GI szövődmények közül 10 btg-nél hasi fájdalmat, hasmenést észleltünk (4 esetben ferzőséses eredetű volt, de 2 btg-nél az hasi panaszok a C. difficile eradikációját követően is fennálltak). Egy betegnél de novo gyulladásos bélbetegséget láttunk. Hat betegnél a GI panaszok hátterében a mycophenolate kezelés állt. Hematológiai szövődmények: 2 esetben gyógyszer indukálta leukopenia és 2 esetben autoimmun hemolítikus anémia. Egy beteget posttranszplantációs limfoproliferatív betegségben (PTLD) veszítettünk el. Hipertóniát 12 esetben, diszlipidémiát pedig 6 betegnél kezeltünk.

 

Összegzés

A szívtranszplantált gyermekek körében végzett megfigyeléseink megerősítik az infekciós kontroll jelentőségét ebben a betegcsoportban (a mortalitásáért 50%-ban ezek tehetők felelőssé). A gyógyszer asszociált betegségek enyhe-mérsékelt lefolyásúak, de kezelésük nehézségeket okozhat. Az autoimmun betegségek előfordulása 10%, melynek hátterében a poszttranszplantációs immundiszreguláció áll, melynek hatékony megoldása összetett feladat.